Do CELU, gotowi, start!

Intro

Frustracja, wnerw, zwątpienie i powracające pytanie „Kiedy w końcu będę swobodnie posługiwać się tym angielskim / niemieckim / hiszpańskim/ rosyjskim / holenderskim / afrikaans?!” Pewnie brzmi znajomo, dlatego dziś o tym, jak z większą łatwością dążyć do wymarzonego językowego celu.

Odpowiedź

Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że nauka języka – jeśli chcesz się go nauczyć solidnie – to zajęcie, któremu trzeba poświęcić bardzo dużą ilość czasu.

Pomyśl, ile miała/eś lat zanim płynnie i zrozumiale zaczę/ąłeś mówić po polsku. A pamiętaj, że była/eś nim otoczony ze wszystkich stron. Słyszała/eś go w domu, przedszkolu, na ulicy. Doskonaliła/eś skill’a w rozmowie z koleżankami i kolegami, panią w sklepie i sąsiadem w windzie.

Przypomnij sobie, ile miała/eś lat, kiedy napisała/eś ostatni test z ortografii – pewnie się nie pomylę, jeśli strzelę, że twoja odpowiedź kończy się ’-naście’. I pewnie nadal nierzadko zastanawiasz się, jak napisać 'gżegżółka’ czy 'w ogóle’ albo czy to, co właśnie powiedziała/eś ma sens i jest spójne i logiczne.

Zaskoczyło by cię też pewnie mnóstwo polskich słów, których nigdy wcześniej nie słyszała/eś albo słyszała/eś, ale nie jesteś w stanie powiedzieć, co tak naprawdę znaczą.

Jak widzisz, nie jest ani szybko ani lekko z językiem ojczystym, z którym masz ciągły kontakt, a co dopiero z nowym, z którym spotykasz się głównie, np. na kursie bądź lekcji, kilka godzin w tygodniu, w kontrolowanych warunkach. Jednak nauczenie się języka obcego tak, aby móc się w nim skutecznie komunikować jest osiągalne. Tak samo, jak osiągalne było zbudowanie przysłowiowego Rzymu. 

Podpowiedź

Nie zapominając o tym, co w poprzedniej części, kiedy uczysz się języka, super ważne jest, żebyś:
– Był/a przygotowana/y na dłuższą – powiedzmy, to sobie głośno: kilkuletnią – przygodę.
– Nie zniechęcał/a się szybko. Jeśli rezultaty nie pojawiają się zbyt długo, to nie znaczy, że nigdy tego nie ogarniesz, tylko, że trzeba wprowadzić zmiany.
Pamiętał/a, dlaczego się uczysz. Wyobrażenie sobie siebie, kiedy cel zostanie osiągnięty, może dać mocnego, pozytywnego kopa. Zwłaszcza, kiedy motywacja upadła z hukiem na podłogę i ciężko ją podnieść.

Narzędzie

Żeby nie pozwalać upadłej motywacji leżeć tak zbyt długo
. Zorganizuj sobie ramkę na zdjęcia (najlepiej co najmniej A4).
. Wybierz sobie jeden z (bądź więcej) plakatów motywacyjnych spod postu (p.s. na Facebooku znajdziesz set plakatów dla dzieci,
a w sekcji Zakup jeszcze kilka innych zestawów).
. Zastanów się,
– co cię motywuje, żeby nauczyć się płynnie posługiwać wybranym językiem;
– co ci to da;
– dokąd cię to doprowadzi;
– jakie przyniesie w przyszłości korzyści
a następnie uzupełnij plakat nazwą języka, którego się uczysz i wpisz to, co cię do tego motywuje.
. Powieś go w widocznym miejscu, skąd będzie ci przypominać, że warto!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *