jak wydrukować jedną stronę na kilku kartkach

Cześć!
Masz tak czasami, że chcesz podzielić jedną stronę z pliku, żeby wydrukować ją na kilku kartkach A4, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Od dziś wszystko będzie jasne jak słońce!

Powiem Ci, jak w programie Adobe Reader wydrukować powiększony obraz, czyli jak podzielić sobie jedną stronę na wiele arkuszy papieru, żeby uzyskać efekt jak na obrazku poniżej.

To nic innego jak skorzystanie z opcji Drukowania Plakatu.

  1. Zaczynamy od komendy Drukuj. Można ją wywołać na 3 sposoby:
    * Plik > Drukuj
    * LUB na klawiaturze wybierz jednocześnie klawisze Ctr i p (jak ’Print’)
    * LUB kliknij w ikonkę drukarki na pasku narzędzi.
    Powinno wyskoczyć Okno Drukowania podobne do tego:
    Idąc od góry okna:
  2. wybierz Drukarkę, która ma wydrukować strony,
  3. wpisz Numer Strony, którą chcesz wydrukować (jeśli w pliku jest więcej niż jedna),
  4. w części Rozmiar i obsługa stron wybierz Plakat
  5. pokaże się menu, w którym możesz ustawić w procentach Skalę fragmentu (dla druku na dwóch kartach proponuję ustawić 130%).
    * Żeby zobaczyć efekt końcowy, kliknij myszką na podgląd – raz lub więcej razy, bo podgląd będzie się pojawiał w powiększeniu co drugie kliknięcie.
    * Na podglądzie zobaczysz też linię przerywaną – to miejsce, w którym strona podzieli się na wydruku, wskazuje ile części (kartek) przy danych ustawieniach się wydrukuje.
  6. Co do pozostałych opcji menu drukowania Plakatu, to możesz sobie dodatkowo ustawić:
    Nakładkę – pomocna, jeśli chcesz, żeby po wydrukowaniu kartki zachodziły na siebie, bo np. chcesz je skleić. Ustawisz tu w calach pusty niezadrukowany obszar. Z automatu zabiera miejsce z obszaru zadrukowanego, więc może wymagać zmiany ustawień w Skali fragmentu – koniecznie sprawdź na podglądzie!
    Znaczniki cięcia – jak nazwa wskazuje, pokażą gdzie przyciąć kartkę. Mają formę cienkich kresek w miejscu, gdzie ustawiona jest nakładka. Również może wymagać zmiany ustawień w Skali fragmentu – przeklikaj sobie podgląd i zobacz jak będzie zachowywał się wydruk.
    Etykiety – tu dodasz nazwę pliku i numer strony na każdym fragmencie, żeby było Ci łatwiej ułożyć druk w całość. Też mają wpływ na ustawienia Skali fragmentu, więc sprawdź podgląd.

Jeśli te informacje są nadal niewystarczające albo niejasne, to polecam przejrzeć jeszcze artykuły na stronach Pomocy Adobe, a dokładnie tutaj albo tam.

Jeżeli szukasz pomysłu na przetestowanie nowej wiedzy, to zachęcam do wydrukowania lingobordowych planszówek w większym formacie. To inna jakość i nowe doświadczenie. Nie wykluczone, że maluchy będą zadowolone z plansz w większej formie. A już na pewno przyjemniejsza w odbiorze będzie planszówka, na której kafelki mają na sobie więcej treści. Z resztą sprawdź i zdecyduj sam(a).

Przypomnę Ci tylko na koniec, że planszówki za free znajdziesz w zakładce Pobierz, a pozostałe czekają w zakładce Zakup

♦ BE AT THE TOP OF YOUR GAME! ♦

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *