thanksgiving: święto dziękczynienia – słownictwo i gra planszowa

Cześć!
Wiesz, co będzie się działo w USA 26.11.2020?
To Święto Dziękczynienia, czyli Amerykanie tego dnia składają dzięki („give thanks„).  Jest to święto ruchome, tzn. ze zmienną datą, ale niezmienne jest to, że wypada zawsze w czwarty czwartek listopadaTak jest w Stanach Zjednoczonych – bo Święto Dziękczynienia obchodzone jest też w innych krajach, w inne dni, z innych powodów. 

Thanksgiving w USA jest upamiętnieniem pierwszych dożynek zorganizowanych w (oficjalnie) 1621  przez pierwszych angielskich osadników ze statku „Mayflower”. 

Impreza dożynkowa była wyrazem radości i podziękowań za obfite zbiory i przetrwanie srogiej zimy. Z wdzięczności za pomoc w tych osiągnięciach, osadnicy zaprosili do wspólnego świętowania rdzennych mieszkańców z plemienia Wampanoag

A wszystko odbyło się w Plymouth, nad którego wymową warto się chwilę zatrzymać, bo tu usta („mouth”) nie do końca brzmią jak usta. Posłuchaj:

I tak składanie podziękowań powtarza się każdego roku. Z czasem pojawiły się nowe symbole takie jak indyk („turkey”), a w centrach handlowych zaczęto organizować dzień wyprzedaży, czyli Black Friday.


Znasz już zarys wydarzeń. Teraz poznaj kilka wyrażeń.
Odkryj tajemniczy wyraz, ułóż parę zdań i utrwal wszystko zawieszając w widocznym miejscu uzupełniony plakat.
No i przede wszystkim, zagraj w grę. Już czeka tu na Ciebie.

POBIERZ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *