egzamin ósmoklasisty – powtórka gramatyki

Cześć!
Ostatnio podrzuciłam Ci pomysł na powtórkę słownictwa z Lingobordami. Dziś czas na gramatykę. Na starcie dowiedzmy się, jakie zagadnienia warto mieć w małym palcu. Rzućmy okiem, zupełnie jak poprzednio, na tabelę przygotowaną przez wydawnictwo Egis. Po lewej znów standardowe wymagania, po prawej wymagania w 2k21.

Teraz czas na  przećwiczenie zagadnień. Poniżej znajdziesz linki do baz ćwiczeń. Niestety kolejność zagadnień nie jest taka sama jak w informatorze i trzeba wyszukać sobie, to czego poszukujemy na własną rękę. No ale od czego mamy skrót klawiaturowy Ctrl+F ? Linki są pogrupowane pod względem formatu ćwiczeń i języka, w jakim zagadnienie jest przedstawione. I tak:

a) ćwiczenia online – PL
ang.pl – przekierowanie do teorii, przescrolluj na dół po ćwiczenia,
– szlifujangielski.pl – przekierowanie do teorii,
– szlifujangielski.pl – przekierowanie do ćwiczeń.

b) ćwiczenia online / PDF – ENG
perfect-english-grammar.com – przekierowanie do listy z ćwiczeniami.
Każde z nich jest do pobrania w wersji PDF, żeby móc je sobie swobodnie wydrukować. Jeśli wolisz taki format, poszukaj na stronie tekstu: Click here to download this exercise in PDF (with answers).

c) aplikacja na telefon – SmartCat: ćwiczenia z gramatyki angielskiej
Znajdziesz w niej gramatykę podzieloną na trzy poziomy (elementary, pre-intermediate, intermediate). Każde zagadnienie to test z 12 pytaniami. Pierwsze dziewięć pytań to wielokrotny wybór, natomiast pytania końcowe, to pytania otwarte – trzeba samemu wpisać poprawną odpowiedź. Po tym jak sprawdzisz swoją odpowiedź (CHECK), poprawna wyświetli się na zielono, a niepoprawna na czerwono plus zielona strzałka wskaże tę poprawną. Poza tym pokaże się wyjaśnienie (Rule) i inne przykłady użycia (Examples). Po zrobieniu całego testu, jest możliwy podgląd wszystkich udzielonych odpowiedzi – musisz kliknąć kota trzymającego w łapie dyplom. Dodatkowo ikonka na liście zagadnień zamienia się z ikonki książki na ikonkę dyplomu, żeby wiedzieć, który test został już wykonany. Pojawia się też wynik i opcja zresetowania go, na wypadek potrzeby powtórzenia zagadnienia. 

W przypadku zadań, do których polecenia i dołączona teoria jest w języku angielskim, może być trudniej zlokalizować zagadnienie. Chodzi o dodatkową znajomość tzw. metajęzyka, o którym już wcześniej pisałam. Ale ale! To przecież nie jest przeszkoda nie do przeskoczenia. Od czego są dociekliwość, słowniki i umiejętność zadawania pytań?!W końcu czas na podpowiedź jak można wykorzystać planszówkę w powtórce z gramatyki. Zasada jest podobna do tej z powtórki słownictwa. Wykorzystaj szablon gry zamieszczony poniżej, żeby przećwiczyć zagadnienia sprawiające Ci największą trudność. Podczas robienia zadań – tych, które znajdziesz pod linkami powyżej lub zupełnie innych, które postanowiła/eś wykonać – zapisuj sobie na planszy gry przykłady, w których popełniła/eś błąd:
* to może być zdanie z błędnie użytym czasem czy zaimkiem lub zła forma rzeczownika, np. sheeps zamiast sheep
* możesz zapisać sobie błędną formę, którą w trakcie gry musisz poprawić lub poprawne zdanie w języku angielskim albo polskim, które w trakcie gry musisz przetłumaczyć,
* możesz stworzyć sobie planszę, na której pojawią się problematyczne przykłady z różnych zagadnień lub każdemu zagadnieniu poświęcić osobną planszę,
* nie zapomnij o niebieskim pasku na szablonie – zapisz, jakiego zagadnienia dotyczy gra, a jeśli są tam zagadnienia z różnych zagadnień – wpisz na przykład gramatyka nr 1,
* warto zacząć uzupełnianie planszy od wyboru pól specjalnych i wpisanie na nich akcji do wykonania – kliknij tu albo przejrzyj Instagram i zainspiruj się.Jak zawsze zachęcam do wciągnięcia do nauki z planszówkami babcię, wujka, siostrę, sąsiada. Może podczas gry wspólnie wymyślicie, jak zapamiętać to, co nie może samo wejść do głowy! 


kliknij – pobierz – uzupełnij – zagraj 

LINGOBORDY – Egzamin ósmoklasisty_powtórka gramatyki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *