Teraz wszystko można online. Grać w planszówki też.
Chodź, pokażę Ci jak.
Tylko weź pod uwagę, że widok zrzutów ekranu w tym poście i widok na twoim komputerze może się różnić. Używamy różnych systemów (Windows, Mac, Linux, …), przeglądarek, urządzeń. That’s why.
No i musisz być gotowa / gotowy do zarejestrowania się na explaineverything.com, a dokładnie to tu: https://drive.explaineverything.com/auth/login/1
Najlepiej będzie to robić już po zarejestrowaniu i zalogowaniu się. Wtedy wszystko zapisuje się automatycznie i przede wszystkim można udostępnić grę innym.
- Wejdź na https://whiteboard.explaineverything.com/.
- Wybierz trzecie – zielone – okno „File”.
- Przejdź do lokalizacji pliku .pdf z grą planszową – folderu, w którym ją trzymasz. Kliknij „Otwórz”.
- Jeśli plik ma więcej niż jedną stronę, pokaże się kolejne okno. Wybierz numer strony z grą planszową, którą chcesz otworzyć. Nie musisz wpisywać ani ustawiać tu nic więcej. Kliknij „Insert 1 page(s)”.
- I VOILA (włala). Pojawia się gra.
!!! Ta część wpisu może zawierać oczywiste oczywistości dla Ciebie. W takim przypadku, rzuć tylko okiem i przejdź dalej.
Myślę, że w tym miejscu warto wspomnieć o opcjach „Undo” i „Redo”. Czekają na Ciebie pod postacią (unsurprisingly) strzałek. O tych:
Na tym etapie będą pomocne, jak Ci się np.
– wybierze nie ta strona z pdf-u,
czy przy dalszych działaniach, np. kiedy
– sknoci Ci się coś przy „robieniu” pionka,
– już podczas gry – umieścisz pionek na planszy nie w tym miejscu, co trzeba.
Opcji jest kilka. Skupmy się na najszybszej.
- Kliknij ikonkę „Add Media”, a następnie „Clipart”.
- Pojawi się okno z „potencjalnymi” pionkami. Sugeruję wybrać te z kategorii zwierząt lub dalszych. Dwie pierwsze kategorie są „przezroczyste” i mogą się gubić na planszy. Aby przenieść „pionek” na planszę, wystarczy nań najechać myszką i kliknąć.
- Pionek pojawi się w sporym rozmiarze. Żeby pionek zmniejszyć / zwiększyć, w trybie „Hand Tool”, najedź nań myszką i przeciągnij po laptopowym padzie dwoma palcami, jak po ekranie smartfona. Jeśli używasz tradycyjnej myszki, użyj jej rolki przewijania.
- GOTOWE! Przenieś pionek w dowolne miejsce. Bądź w trybie „Hand Tool”.
Niestety explaineverything samo w sobie nie ma wirtualnych kości.
Ale nic się nie bój. Na wszystko jest rozwiązanie. Najprostsze będzie polegało na użyciu cyfr 1-6 z Clipart’u i POINTER’a. Oto jak:
- Kliknij ikonkę „Add Media”, a następnie „Clipart”.
- Wybierz pierwszą kategorię i zjedź na dół.
- Kliknij kolejno na cyfry od 1 do 6. Ustaw ich rozmiar i położenie, np. tak:
- Następnie wybierz sobie pointer. Są takie:
- Teraz czas nim pomachać nad cyframi, a osoba, która przy tradycyjnej wersji rzucałaby kością, mówi STOP, a zadaniem pointer’a jest zatrzymać się nad jedną z cyfr.
[…] 2Jeśli chcesz lub możesz zagrać w tę planszówkę tylko online, kliknij w link tutaj, żeby dowiedzieć się […]